КАФЕДРА ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВА


Ректор університету М.І. Степаненко, викладачі та почесні гості на урочистому відкритті художньої виставки за підсумками мистецького пленеру студентів кафедри образотворчого мистецтва ПНПУ імені В.Г. Короленка, яка присвячується 70-річчю присвоєння університету імені В.Г. Короленка та 35-річчю відкриття спеціальності образотворче мистецтво. Полтава, галерея «АРТ-МІСІЯ». 3 листопада 2016 року.

Склад кафедри:

1. ЧОРНОЩОКОВ Анатолій Євгенович - завідувач кафедри, доцент, народний художник України
2. БАТІЄВСЬКА Тетяна Вікторівна - кандидат педагогічних наук, доцент
3. МОХІРЄВА Юлія Анатоліївна - кандидат педагогічних наук, доцент.
4. МУЖИКОВА Ірина Мирославівна - кандидат педагогічних наук, доцент.
5. САЄНКО Тетяна Валентинівна - кандидат педагогічних наук, доцент.
6. САМОЙЛЕНКО Юрій Олексійович - заслужений діяч мистецтв, доцент.
7. ТАРАСЕНКО Олександр Кирилович – доцент.
8. БАБЕНКО Олександр Олексійович - заслужений майстер народної творчості, старший викладач.
9. БАБЕНКО Віктор Савелійович - старший викладач.
10. КУШНІРЕНКО Ольга Миколаївна - старший викладач.
11. ПЕРЕПЕЛИЦЯ Олена Олегівна - асистент.
13. Дудник Олена Анатоліївна - старший лаборант.
14. Сухоребрий Антон Володимирович - старший лаборант.

     Історія кафедри образотворчого мистецтва бере свій початок від 1981 року, коли на базі факультету початкових класів Полтавського державного педагогічного інституту імені В.Г. Короленка було відкрито експериментальну спеціальність «Педагогіка і методика початкового навчання і образотворче мистецтво». Відтоді широкий діапазон творчих, наукових, навчально-методичних, виховних завдань успішно вирішує колектив однодумців-викладачів, який у різні роки очолювали Ніна Іванівна Рибас, Любов Володимирівна Бичкова, Тетяна Яківна Руденко, Ірина МирославівнаМужикова. Сьогодні кафедру очолює народний художник України Анатолій Євгенович Чорнощоков.
    Мистецькі традиції кафедри формувалися під впливом видатних українських митців – народного художника України Івана Михайловича Віцька, заслуженого художника України Валерія Леонтійовича Мозока, члена спілки художників України Ліоліни Григорівни Безуглової та інших.
     У складі кафедри доценти:народний художник України А.Є. Чорнощоков, голова правління Полтавської обласної організації Національної спілки художників України, заслужений діяч мистецтв України Ю.О. Самойленко, О.К. Тарасенко, кандидати педагогічних наук: Т.В. Батієвська, Ю.А. Мохірєва, І.М. Мужикова, Т.В. Саєнко; старші викладачі: заслужений майстер народної творчостіО.О. Бабенко, В.С. Бабенко, О.М. Кушніренко; асистент О.О. Перепелиця; лаборанти кафедри: О.А. Дудник, А.В. Сухоребрий.
     У мистецькому доробку викладачів кафедри твори різних видів і жанрів образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва. Кращі з них неодноразово експонувалися на престижних міжнародних, всеукраїнських та регіональних виставках, стали окрасою залів у державнихустановах, закладах освітита культури, зберігаються у музейних та приватних колекціях.
    Сьогодніна кафедрі здійснюється підготовка фахівців за напрямом підготовки і спеціальністю «Образотворче мистецтво» за освітньо-кваліфікаційними рівнями: бакалавр, спеціаліст, магістр.
     Традиційно на психолого-педагогічному факультеті створюються умови для розвитку творчого потенціалу студентів з урахуванням їх індивідуальних творчих якостей. Ефективним засобом залучення майбутніх фахівців до різних форм наукової та творчої діяльності є щорічні студентські науково-практичні конференції і опублікування їх матеріалів у спеціальній збірці; ретроспективні і тематичні виставки творчих робіт студентів у Художньому салоні Полтавського осередку НСХУ та Полтавському художньому музеї (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка, Полтавській обласній бібліотеці імені В.Г. Короленка, Полтавському краєзнавчому музеї, Обласному центрі естетичного виховання учнівської молоді, участь у роботі Містечка майстрів у м. Полтава; проведення майстер-класів для учителів та учнів міста та області; обов’язкові щосеместрові виставки-перегляди навчальних та самостійних робіт студентів у приміщеннях факультету, звітні виставки з пленерної практики.
    З 1986 р. на кафедрі започаткована традиція виконання студентами дипломних робіт. Ця традиція збережена і продовжує розвиватися. Під керівництвом викладачів кафедри виконуються бакалаврські, дипломні та магістерські кваліфікаційні роботи. Їх тематика охоплює найрізноманітніші проблеми образотворчого мистецтва та мистецької освіти. Практична частина кваліфікаційної роботи є авторським твором, у якому випускникові надається можливість продемонструвати власні художньо-творчі здібності.Традиційно студенти та магістранти беруть участь у оздобленні інтер’єрів та літніх майданчиків загальноосвітніх навчальних закладів та інших установ і організацій міста, демонструють свої художні уміння під час проведення майстер-класівдля школярів міста та області.
    Особлива увага кафедри звертається на вивчення зі студентами українських народних мистецьких традиційта розвиток умінь і навичок майбутніх вчителів використовувати їх у власних художньо-творчих проектах та педагогічній діяльності. З цією метою за ініціативи кафедри у варіативну частину навчального плану підготовки фахівців з образотворчого мистецтва уведено такі дисципліни, як «Килимарство», «Вишивка», «Розпис», «Лялькарство», інші. Велика частка наукових та кваліфікаційних робіт присвячена розгляду теоретичних та творчих проблем розвитку і використання у педагогічній практиці мистецтва петриківського та полтавського розпису, витинанки, лялькарства, малярства на склі, писанкарства, бісероплетіння тощо.
    Випускники кафедри – талановиті педагоги, вчителі образотворчого мистецтва, керівники гуртків і студій та художники, майстри народної творчості. Вони беруть активну участь у художньому та освітньому житті України, області та рідного міста.

     ЗАВІДУВАЧ КАФЕДРИ

ЗАВІДУВАЧ КАФЕДРИ ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВА НАРОДНИЙ ХУДОЖНИК УКРАЇНИ ЧОРНОЩОКОВ АНАТОЛІЙ ЄВГЕНОВИЧ

     Анатолій Євгенович Чорнощоков у 1972 році закінчив архітектурний факультет Полтавського інженерно-будівельного інституту. З 1975 року працював в Управлінні головного архітектора м. Полтава. У цей період брав участь у створенні експозицій: Музею театру і кіно (Київ), Музею О.В. Суворова (Очаків), Музею-садиби І.П. Котляревського (Полтава).
    З 1982 по 1994 роки працював у Полтавському художньо-виробничому комбінаті Спілки художників України, зокрема, на посадах головного художника комбінату, керівника творчої групи художників-експозиціонерів. Здійснював керівництво над створенням музейних експозицій Державного музею-заповіднику М.В. Гоголя (Гоголеве), Державного музею-заповіднику «Поле Полтавської битви» (Полтава), музею-заповіднику А.С. Макаренка (Ковалівка), Краєзнавчого музею (Лубни), експозиції виставки «Експо-93» (Штудгарт).
     З 1994 по 2007 роки А.Є. Чорнощоков – головний художник м. Полтави, заступник головного архітектора. Він є автором проекту храму, розпису та іконостасу храму «Віри, Надії, Любові та матері їх Софії» (Полтава), проекту інтер’єру палацу дозвілля «Листопад» (Полтава), проекту реконструкції центральної історичної частини міста Полтава. Художник брав участь у відновленні Свято-Успенського собору (Полтава), проектів благоустрою парків та скверів міста.
     З 2007 року А.Є. Чорнощоков – заступник директора з питань містобудування та архітектури ДП ДПІ містобудування «Міськбудпроект». 2010-2011 роки – виконуючий обов’язки директора. Працюючи на адміністративних посадах брав участь у розробці містобудівних та архітектурних проектів громадського та культового призначення.
     А.Є. Чорнощоков є провідним науковим співробітником ДП ДПІ містобудування «Міськбудпроект». Наукова діяльність А.Є. Чорнощокова пов'язана із обґрунтуванням концепції та керівництвом реконструкцією Спасо-Пребраженської церкви (Великі Сорочинці), Історико-опорного плану м. Лубен, церкви Різдва Богородиці (Василівка), Храму Святого Архистратига Божого Михаїла (Петрівка). Художник здійснює дослідження актуальних мистецьких проблем та художніх традицій Полтави ХVІІІ-ХХ століття, зокрема – наукове керівництво творчим колективом з реконструкції пам’ятки національного значення Полтавського кадетського корпусу.
     А.Є. Чорнощоков – член національної спілки художників України (1993), член національної спілки архітекторів України (1994). За значний особистий внесок у соціально-економічний розвиток міста Полтави, вагомі трудові здобутки удостоєний почесного звання «Заслужений художник України» (1999). Лауреат Державної премії України в галузі архітектури за комплексну реконструкцію історичного центру міста Полтави (2000). За особливі заслуги перед українським народом головний художник міста Полтава нагороджений Почесною грамотою Верховної Ради України (2004).
     За значний особистий внесок у соціально-економічний розвиток міста Полтави, вагомі трудові здобутки у 2004 році А.Є. Чорнощокову присвоєно почесне звання «Народний художник України».
     З березня 2013 року очолює кафедру образотворчого мистецтва Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка.

ХУДОЖНЬО-ТВОРЧА ДІЯЛЬНІСТЬ ВИКЛАДАЧІВ КАФЕДРИ

     У творчому доробку викладачів кафедри твори різних видів і жанрів образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва: проекти реставрації храмів та художнього рішення громадських споруд, живопис, графіка, килимарство, кераміка, декоративний розпис, малярство на склі, лялькарство. Кращі з них неодноразово експонувалися на престижних міжнародних, всеукраїнських та регіональних виставках, стали окрасою залів у державних та культурних установах, зберігаються у музейних та приватних колекціях. У 2011 році у ПХМ (галерея мистецтв) імені Миколи Ярошенка відбулася «Художня виставка творів викладачів кафедри образотворчого мистецтва» на якій експонувався 91 твір викладачів. Уперше для кафедри ця подія відбулася у великій виставковій залі галереї.
    Із кафедрою була пов’язана професійна діяльність видатних полтавських митців: народного художника України, майстра української порцеляни Івана Михайловича Віцька (1930 – 2011); заслуженого художника України,автора творів у жанрі портрету, пейзажу, натюрморту Валерія Леонтійовича Мозока (1940 – 2008); члена Національної спілки художників України Ліоліни Григорівни Безуглової (1950 – 1994). Їх твори зберігаються у музеях та приватних зібраннях Польщі, Канади, США, Німеччини, Швеції, Японії. Твори митців публікувалися у каталогах та часописах. У 2000 р. в університеті запроваджена стипендія імені Л.Г. Безуглової, яка призначається кращим студентам спеціальності за успіхи у творчій діяльності. У факультетській аудиторії «Вернісаж» в пам’ять про визначних художників-педагогів відкрито меморіальні куточки.
Особливою рисою професійної діяльності викладачів (В.С. Бабенко, О.О. Бабенко, Ю.А. Мохірєва, Т.В. Саєнко, Ю.О. Самойленко,О.К. Тарасенко, А.Є. Чорнощоков) кафедри образотворчого мистецтва є поєднання педагогічної та художньо-творчої діяльності. Митці активно експонують свої твори на міжнародних, всеукраїнських, регіональних та персональних виставках. Традиційною стала їх участь у художніх акціях, які проводять Полтавська обласна організація НСХУ та ПХМ (галерея мистецтв) імені Миколи Ярошенка.
    Твори митців опубліковані у каталогах:
1. 70-річчя Національної спілки художників України / редкол.: Чепелик В.А. (та ін.); упорядкув. Кат.: Волощук І.М., Боковня О.В. – К., 2009. – 504 с.: іл. 706.(Бабенко О.О., Самойленко Ю.О.).
2. Віктор Бабенко. Серія: «Художники Полтавщини». – Полтава: ТОВ «АСМІ», 2010 – 16 с. – іл. 50.
3. Кращий твір року 2012. Всеукраїнська виставка-конкурс народного мистецтва / Автори-упоряд. Є.Шевченко, В.Корнієнко. – К.: Народні джерела, 2012 – 96 с., іл. (Бабенко О.О.)
4. Микола Гоголь. Україна і світ: Каталог творів. – Київ, 2009. – 96 с. (Бабенко В.С., Бабенко О.О., Мохірєва Ю.А., Самойленко Ю.О.).
5. Мистецтво замість гармат: Міжнародний мистецький проект. – Полтава, ФОП Говоров С.В., 2009. – 40 с.(Бабенко В.С., Бабенко О.О., Мохірєва Ю.А., Самойленко Ю.О.).
6. Образотворче мистецтво Полтавщини 1970-2005: Альбом / Автор проекту Ю.Самойленко. – Полтава: ВАТ «Видавництво «Полтава», 2005. – 200 с. (Бабенко В.С., Бабенко О.О., Мохірєва Ю.А., Самойленко Ю.О.).
7. ПООНСХУ 45 років: альбом [упоряд. : О.А. Білоусько, В.М. Ханко] – Полтава: ТОВ «АСМІ», 2016 – 172 с. (Бабенко О.О., Мохірєва Ю.А., Перепелиця О.О., Самойленко Ю.О., Тарасенко О.К.).
8. Сповідуємо Україну. Всеукраїнська художня виставка до 10-річниці Незалежності України «Історія і сучасність в образотворчому мистецтві України. 1991-2001»: Альбом / Редактор-упорядник Микола Маричевський – Київ: Журнал «Образотворче мистецтво», 2001. – 108 с. – іл. (Самойленко Ю.О.)
9. Українська графіка другої половини ХХ – початку ХХІ століття з приватної збірки Олексія Петренка: альбом-каталог / [ упоряд.: Петренко О.М., Білоусько О.А.] – Полтава: ТОВ «АСМІ», 2012. – 112 с., іл. (Бабенко В.С., Мохірєва Ю.А., Самойленко Ю.О., Тарасенко О.К.).
10. Український натюрморт другої половини ХХ – початку ХХІ століття з приватної збірки Олексія Петренка: альбом-каталог / [ упоряд.: Петренко О.М., Білоусько О.А.] – Полтава: ТОВ «АСМІ», 2011. – 92 с., іл.(Мохірєва Ю.А., Самойленко Ю.О.).
11. Український пейзаж з приватної збірки Олексія Петренка: альбом-каталог / [ упоряд.: Петренко О.М., Білоусько О.А.] – Полтава: ТОВ «АСМІ», 2013. – 152 с., іл.(Бабенко В.С., Мохірєва Ю.А., Самойленко Ю.О., Тарасенко О.К.).
12. Художня виставка з нагоди 40-річчя ПОО НСХУ. Каталог. – Полтава: ТОВ «АСМІ», 2010. – 20 с., іл.(Бабенко В.С., Бабенко О.О., Мохірєва Ю.А., Самойленко Ю.О.).
13. Художня виставка: Каталогтворів викладачів кафедри образотворчого мистецтва ПНПУ імені В.Г.Короленка. Серія: «Художники Полтавщини». – Полтава: ТОВ «АСМІ», 2012 – 28 с. – іл. 61.(Бабенко В.С., Бабенко О.О., Бичкова Л.В., Кушніренко О.М., Мохірєва Ю.А., Мужикова І.М., Перепелиця О.О., Рибас Т.Ф., Саєнко Т.В., Самойленко Ю.О.).
14. Юлія Мохірєва. Серія: «Художники Полтавщини». – Полтава: ТОВ «АСМІ», 2012 – 16 с. – іл. 31.
15. Юрій Самойленко. Серія: «Художники Полтавщини». – Полтава: ТОВ «АСМІ», 2006 – 16 с. – іл. 17.
    Творча діяльність викладачів кафедри представлена у Т.9 енциклопедичного видання Полтавіка. Полтавська енциклопедія [Текст] = PoltavikaPoltavaEncyclopaedia: у 12-ти т. / голов.ред. О.А. Білоусько; Центр дослід. Іст. Полтавщ. Полт.обл. ради. – Полтава: ТОВ «АСМІ», 2015 – 755+CCXVI с., іл., схеми.
    Завідувач кафедри А.Є. Чорнощоков як художник-експозиціонер здійснював керівництво над створенням музейних експозицій Державного музею-заповіднику М.В. Гоголя (Гоголеве), Державного музею-заповіднику «Поле Полтавської битви» (Полтава), музею-заповіднику А.С. Макаренка (Ковалівка), Краєзнавчого музею (Лубни), експозиції виставки «Експо-93» (Штудгарт). Він автор проектів храму та проекту іконостасу храму «Віри, Надії, Любові та матері їх Софії» (Полтава), проекту інтер’єру палацу дозвілля «Листопад» (Полтава), проекту реконструкції центральної історичної частини міста Полтава. Художник брав участь у відновленні Свято-Успенського собору (Полтава), проектів благоустрою парків та скверів міста.Наукова діяльність А.Є.Чорнощокова пов'язана із обґрунтуванням концепції та керівництвом реконструкцією Спасо-Пребраженської церкви (Великі Сорочинці), Історико-опорного плану м. Лубен, церкви Різдва Богородиці (Василівка), Храму Святого Архистратига Божого Михаїла (Петрівка).
    Старший викладач кафедри В.С. Бабенко – художник декоративного мистецтва, дизайнер,автор монументальних розписів, творів у галузі живопису, графіки, скульптури, поліграфічного дизайну. Здійснив проект відтворення інтер’єру Хрестовоздвиженського храму Хрестовоздвиженського монастиря у Полтаві (у співавторстві з О. Петровим та О. Рясним у 1989 – 1991 рр.); проект відтворення іконостасу для Хрестовоздвиженського монастиря (у співавторстві з Р. Ругаловим у 1991 – 1993 рр.). Разом із групою студентів В.С. Бабенко здійснив оформлення університетських музеїв В.О. Сухомлинського, В.М. Верховинця, історії психолого-педагогічного факультету. За його ескізами виготовлено меморіальні дошки Юрію Кондратюку, викладачам і студентам Полтавського педагогічного інституту, які загинули в роки Великої Вітчизняної війни. Художник є автором розпису на честь 1100 річчя м. Полтави у холі корпусу № 1, погруддя В.Г. Короленка (корпус № 2), ескізів прапора і герба університету та емблеми психолого-педагогічного факультету.В.С. Бабенко створив цикл малюнків-реконструкцій історичних краєвидів Полтави. Персональні виставкихудожника відбулися у Полтаві (2008, 2015, 2017) та Харкові (2010).
    Старший викладач кафедри образотворчого мистецтва О.О. Бабенко – член Національної спілки художників України, член Національної спілки майстрів народного мистецтва України, Міжнародної текстильної асоціації, заслужений майстер народної творчості України, кавалер ордену «За заслуги» ІІІ ступеня – автор килимів, гобеленів, картин.У 1992 році його килим «Осінні барви» було виставлено у штаб-квартирі ЮНЕСКО у Парижі з нагоди 1500-річчя Києва. У 2000 році відбулися персональні виставки Олександра Олексійовича та Надії Несторівни Бабенко у Національному художньому музеї (Київ) та ПХМ (галерея мистецтв) імені Миколи Ярошенка (Полтава). Килим «Квітуча земля» прикрашає кабінет президента України (1984). Автор серії гобеленів для Центру культури і бізнесу в Афінах та українському посольстві в Греції (2006).Персональні виставки творів митця відбулися у Києві (2000), Полтаві (2000), містах Аалені (Німеччина, 2001), Фільдерштадт (Німеччина, 2003), Афіни (Греція, 2006, 2007), Гамбург (Німеччина, 2011, 2011), Київ (2014). Репродукції творів О.О.Бабенка друкувалися у часописах «Образотворче мистецтво» та «Народне мистецтво».У 2014 роцімитець став лауреатом Всеукраїнської премії імені Катерини Білокур за визначні твори традиційного народного мистецтва.
    Кандидат педагогічних наук, доцент Ю.А. Мохірєва – член НСХУ, автор творів у галузі живопису, графіки, полтавського розпису. Персональні виставки відбулися у Києві (2012) та Полтаві (2009, 2012, 2016).
    Кандидат педагогічних наук, доцент, член Національної спілки майстрів народного мистецтва УкраїниТ.В. Саєнко автор творів у галузі українського лялькарства та авторської ляльки. Майстриня – ініціатор проведення у Полтаві циклу виставок, які популяризують мистецтво українського традиційного лялькарства.
    З 2004 року на кафедрі працює голова правління Полтавської обласної організації Національної спілки художників України, заслужений діяч мистецтв України, лауреат премії імені Миколи Ярошенка 2010 рокуЮ.О. Самойленко. Він стоїть на чолі художньо-творчого життя Полтавщини, є ініціатором мистецьких акцій, які систематично проводяться у Полтавському художньому музеї (галерея мистецтв) імені Миколи Ярошенка: Великодня виставка «Світ божий як Великдень» (2000), виставка пам’яті І.П. Котляревського (2003), виставки «Український краєвид» (2005), «Микола Гоголь. Україна і світ» (2009). Ю.О. Самойленко є упорядником каталогів мистецької продукції полтавських художників, в тому числі каталогів вищезгаданих мистецьких акцій.Ю.О. Самойленко автор гобеленів, вітражів, пастельного та олійного живопису. Персональні виставки творів митця відбулися в Полтаві у 2007, 2011, 2017 роках.
Доцент О.К. Тарасенко – член НСХУ, автор живописних та графічних творів, що експонувалися на всеукраїнських та обласних художніх виставках. Основні з них – персональна виставка в приміщенні Обласного управління УМВС в Полтавській області у 2008 році, персональна виставка в фойє ПНТУ імені Юрія Кондратюка, персональна виставка в Гадяцькому училищі культури ім. І.П.Котляревського у 2011 році.

ЗАВАНТАЖИТИ Збірник кафедри:
АКТУАЛЬНІ АСПЕКТИ МОДЕРНІЗАЦІЇ ХУДОЖНЬО-ПЕДАГОГІЧНОЇ ОСВІТИ

НАУКОВА ТА ХУДОЖНЬО-ТВОРЧА РОБОТА ЗІ СТУДЕНТАМИ НА КАФЕДРІ ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВА

Фрагмент експозиції виставки творчих робіт студентів «Натхненні традицією» у залі Полтавського краєзнавчого музею. Березень-травень 2013 р.

     Ефективним засобом залучення студентів та магістрантів кафедри образотворчого мистецтва до різних форм наукової та творчої діяльності є їх участь у щорічних студентських науково-практичних конференціях, які проводяться на психолого-педагогічному факультеті, опублікування матеріалів у збірнику наукових праць «Наукові здобутки студентів і магістрантів – освіті ХХІ століття» (Випуски 1 – 12); ретроспективні і тематичні виставки творчих робіт студентів у Художньому салоні Полтавськоїобласної організації НСХУ та Полтавському художньому музеї(галерея мистецтв) імені Миколи Ярошенка, Полтавському краєзнавчому музеї, Полтавській обласній бібліотеці імені В.Г. Короленка, Полтавському літературно-меморіальному музеї В.Г. Короленка; участь у роботі Містечка майстрів у м. Полтаві; проведення майстер-класів для учителів та учнів міста і області; обов’язкові щосеместрові виставки-перегляди навчальних та самостійних робіт студентів та магістрантів у приміщеннях факультету.
     Під керівництвом викладачів кафедри виконуються бакалаврські та магістерські кваліфікаційні роботи. Їх тематика охоплює найрізноманітніші проблеми образотворчого мистецтва та мистецької освіти. Упродовж терміну виконання наукових робіт студенти мають можливість дослідити історичний аспект обраної проблеми, з’ясувати її теоретичні основи, підготувати відповідні методичні рекомендації, ефективність яких перевіряється у ході експериментальної роботи під час проходження магістрантами виробничої науково-педагогічної практики на базі психолого-педагогічного факультету. Практична частина кваліфікаційної роботи є авторським твором, у якому випускникові надається можливість продемонструвати власні художньо-творчі здібності. Стали традицією мультимедійні презентації досліджень та виданоїнавчально-методичної продукції на захисті кваліфікаційних робіт. Щороку студенти та магістранти спеціальності «Образотворче мистецтво» беруть участь у Всеукраїнських конкурсах наукових робіт, олімпіадах, конкурсах живопису.

Викладачі та студенти кафедри здійснили оформлення кімнати для відпочинку Новосанжарського будинку-інтернату.

     На кафедрі працює 12 проблемних груп, керівниками яких є народний художник України А.Є. Чорнощоков (Вивчення актуальних мистецьких проблем та художніх традицій Полтави ХVІІІ-ХХ століття),кандидат педагогічних наук Т.В. Батієвська (Використання інформаційних технологій у процесі навчання образотворчого мистецтва), кандидат педагогічних наукЮ.А. Мохірєва (Вивчення художніх особливостей розпису),кандидат педагогічних наук І.М. Мужикова (Дослідження історії та теорії навчання образотворчого мистецтва у закладах освіти України),кандидат педагогічних наукТ.В. Саєнко (Методика вивчення різних видів народного мистецтва в загальноосвітній школі та спеціалізованих закладах освіти), заслужений діяч мистецтв України Ю.О. Самойленко (Релігійні засади православного мистецтва), доцент О.К. Тарасенко (Методика вивчення живопису в закладах освіти),Заслужений майстер народної творчості УкраїниО.О. Бабенко (Методика вивчення традицій народного мистецтва України), старший викладач В.С. Бабенко (Конструктивний рисунок як основа фахової підготовки майбутнього вчителя образотворчого мистецтва), старший викладач О.М. Кушніренко (Декоративно-ужиткове мистецтво в системі підготовки вчителя образотворчого мистецтва),асистент О.О. Перепелиця (Композиція, як організуючий фактор художньої діяльності).

Відкриття виставки творів студентів кафедри образотворчого мистецтва ПНПУ імені В.Г. Короленка «Україна – ти моя родина, ти моя єдина матінка-земля» присвяченої 40-річчю психолого-педагогічного факультету у літературно-меморіальному музеї Панаса Мирного14 вересня 2017 року.
     Результати керівництва науково-дослідною роботою студентів відображені у наукових публікаціях студентів:

2013

• Бабенко Л. Методичні аспекти вивчення традиційного російського лялькарства в умовах гуртка образотворчого мистецтва / Л. Бабенко // Формування сучасного освітнього середовища: теорія і практика: Збірник наукових праць. – Полтава ПНПУ, 2013. – Частина І. – 350 с. – С.74-76 (наук. кер.: доц. Мохірєва Ю.А.);
     • Грищенко Т. Аналіз педагогічного досвіду методики навчання рисування портрету / Т. Грищенко // Формування сучасного освітнього середовища: теорія і практика: Збірник наукових праць. – Полтава ПНПУ, 2013. – Частина І. – 350 с. – С.78-80 (наук. кер.: доц. Мужикова І.М.);
     • Драгунова Д. Проблема духовного розвитку особистості в педагогічній спадщині В.О. Сухомлинського / Д. Драгунова // Формування сучасного освітнього середовища: теорія і практика: Збірник наукових праць. – Полтава ПНПУ, 2013. – Частина І. – 350 с. – С.83-85 (наук. кер.: ст. в. Рибас Т.Ф.);
     • Єременко М. Методичні аспекти вивчення особливостей живописного зображення фігури людини у природному середовищі / М. Єременко // Формування сучасного освітнього середовища: теорія і практика: Збірник наукових праць. – Полтава ПНПУ, 2013. – Частина І. – 350 с. – С.85-87 (наук. кер.: доц. Бичкова Л.В.);
     • Кальницька О. Традиції розпису країн сходу та їх вивчення майбутніми вчителями образотворчого мистецтва / О. Кальницька // Формування сучасного освітнього середовища: теорія і практика: Збірник наукових праць. – Полтава ПНПУ, 2013. – Частина І. – 350 с. – С.87-90 (наук. кер.: доц. Саєнко Т.В.);
     Полівко О. Підготовка майбутніх учителів образотворчого мистецтва до вивчення народної картинки / А. Ругалова // Формування сучасного освітнього середовища: теорія і практика: Збірник наукових праць. – Полтава ПНПУ, 2013. – Частина І. – 350 с. – С.90-92 (наук. кер.: доц. Мохірєва Ю.А.);
     • Резніченко О. Вивчення майбутніми учителями традицій орнаментальної кераміки / О. Резніченко // Формування сучасного освітнього середовища: теорія і практика: Збірник наукових праць. – Полтава ПНПУ, 2013. – Частина І. – 350 с. – С.92-94 (наук. кер.: доц. Мохірєва Ю.А.);
     • Ругалова А. Феномен українського бароко / А. Ругалова // Формування сучасного освітнього середовища: теорія і практика: Збірник наукових праць. – Полтава ПНПУ, 2013. – Частина І. – 350 с. – С.61-63 (наук. кер.: ст. в. Бабенко В.С.);

2015

• Гармаш І.К. Традиції українського бісероплетіння та їх вивчення майбутніми вчителями образотворчого мистецтва /Формування сучасного освітнього середовища:теорія і практика:Збірник наукових праць. – Полтава:ПНПУ, 2015. – Частина ІІ. – 260 с. – С.13-16 (наук. кер.: доц. Саєнко Т.В.);
    • Гаценко А.О. Готовність майбутніх учителів образотворчого мистецтва до навчання технік вишивки гладдю. /Формування сучасного освітнього середовища:теорія і практика:Збірник наукових праць. – Полтава:ПНПУ, 2015. – Частина ІІ. – 260 с. – С.16-19 (наук. кер.: доц. Мохірєва Ю.А.);     • Єгунькова І.Г. Художній розпис на склі та його вивчення в загальноосвітній школі /Формування сучасного освітнього середовища: теорія і практика:Збірник наукових праць. – Полтава:ПНПУ, 2015. – Частина ІІ. – 260 с. – С. 19-21 (наук. кер.: доц. Мужикова І.М.);
    • Іванов Є.Ю. Принципи вивчення художніх традицій народів світу з майбутніми учителями образотворчого мистецтва /Формування сучасного освітнього середовища:теорія і практика:Збірник наукових праць. – Полтава:ПНПУ, 2015. – Частина ІІ. – 260 с. – С.21-25 (наук. кер.: доц. Чорнощоков А.Є.);
   &nbs• Олійник О.О. Особливості творчості видатних майстрів петриківського розпису/Формування сучасного освітнього середовища:теорія і практика:Збірник наукових праць. – Полтава:ПНПУ, 2015. – Частина І. – 260 с. – С.44-46 (наук. кер.: доц. Чорнощоков А.Є.);

2016

• Громова В.О. Зооморфні мотиви у творах опішнянських народних майстрів художньої кераміки/ В. Громова// Формування сучасного освітнього середовища: теорія і практика: збірник наукових праць. – Полтава: ПНПУ, 2016. –Частина 1. 205с. – С. 26-28. (наук. керівник – доц. Мужикова І.М.)
    • Погребняк Т.Л. Мистецтво садово-паркової скульптури та його вивчення на уроках образотворчого мистецтва / Т. Погребняк // Формування сучасного освітнього середовища: теорія і практика: збірник наукових праць. – Полтава: ПНПУ, 2016. –Частина 1. 205с. – С. 143-145. (наук. керівник – доц.. Мужикова І.М.)
    • Філманова Р.Е. Художні особливості графічного твору у змішаній техніці / В. Філманова // Формування сучасного освітнього середовища: теорія і практика: збірник наукових праць. – Полтава: ПНПУ, 2016. – Частина 1. – 205с. – С. 145-146. (наук. керівник – доц. Саєнко Т.В.).

2017

• Громова В. Художні особливості гончарованих керамічних творів / В. Громова // Формування сучасного освітнього середовища: теорія і практика: збірник наукових праць. – Полтава: ПНПУ, 2017. –Частина 1. – 158 с. – С. 138-139. (наук. керівник – доц. Чорнощоков А.Є.).
    • Ломака П. Особливості формування художнього образу в портреті засобами живопису / П. Ломака //Формування сучасного освітнього середовища: теорія і практика: збірник наукових праць. – Полтава: ПНПУ, 2017. – Частина 1. – 158 с. – С. 30-31. (наук. керівник – доц. Мужикова І.М.).
    • Свинарь В. Живописний побутовий натюрморт у творчості П. Кончаловського, І. Машкова та О.Купріна /В.Свинарь // Формування сучасного освітнього середовища: теорія і практика: збірник наукових праць. – Полтава: ПНПУ, 2017. –Частина 1. – 158 с. – С. 140-141 (наук. керівник – доц. Чорнощоков А.Є.).
    • Свинарь В. Тематичний натюрморт як засіб патріотичного виховання /В. Свинарь // Сучасні тенденції розвитку дизайну та декоративно-прикладної творчості у процесі реалізації Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді в рамках обласного молодіжного проекту «Полтавщина-Великодня»: матеріали Всеукр. наук.–практ. конф., (Полтава, 28 квіт., 2 трав. 2016 р.) / упоряд. і ред. В.П. Титаренко, Г.В. Галамбош ; Полтав. нац. пед. ун-т імені В. Г. Короленка. – Полтава : ПНПУ імені В. Г. Короленка, 2016. – С. 363-365. (наук. Керівник – доц. Чорнощоков А.Є.).
    • Філманова Р. Особливості професійної підготовки студентів до викладання графічних технік / В. Філманова // Формування сучасного освітнього середовища: теорія і практика: збірник наукових праць. – Полтава: ПНПУ, 2017. – Частина 1. – 158 с. – С. 141-143. (наук. керівник – доц. Саєнко Т.В.).
    • Рудописов Є. Методика вивчення парадного портрету в загальноосвітній школі // Є. Рудописов // Сучасні тенденції розвитку дизайну та декоративно-прикладної творчості у процесі реалізації Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді в рамках обласного молодіжного проекту «Полтавщина-Великодня» : матеріали Всеукр. наук.–практ. конф., (Полтава, 28 квіт., 2 трав. 2016 р.) / упоряд. і ред. В.П. Титаренко, Г.В. Галамбош ; Полтав. нац. пед. ун-т імені В. Г. Короленка. – Полтава : ПНПУ імені В. Г. Короленка, 2016. – С.415-418. (наук. керівник – доц. Саєнко).
    За результатами кваліфікаційних досліджень магістранти спільно із викладачами здійснюють видання навчально-методичних матеріалів, які використовуються у процесі підготовки майбутніх учителів.
    Важливим напрямом діяльності кафедри є залучення майбутніх педагогів до участі у художньо-творчих проектах. Традиційно студенти та магістранти беруть участь у оздобленні інтер’єрів та літніх майданчиків загальноосвітніх навчальних закладів та інших установ і організацій міста, демонструють свої художні уміння під час проведення майстер-класів із петриківського та полтавського розпису, лялькарства, малярства на склі, писанкарства, бісероплетіння для школярів міста та області. Живописні та декоративні твори прикрашають стіни університетської бібліотеки, кабінетів факультету. Для великої та малої актових зал університету виготовлені монументальні декораційні лаштунки.

До 20-ї річниці підписання Хартії про особливе партнерство між Україною та Північноатлантичним альянсом. Виставка одного твору. Надія Несторівна Бабенко. Килим «Дерево Життя».
    Твір презентує старший викладач кафедри образотворчого мистецтва, Заслужений майстер народної творчості України, хранитель традицій решетилівського килимарства Олександр Олексійович Бабенко.


    Кращі студентські роботи експонувалися у Полтавському краєзнавчому музеї імені М. Кричевського (2013), у Палаці дозвілля «Листопад» з нагоди 100-літнього ювілею рідного університету (2014), галереї «АРТ-МІСІЯ» (2016), Літературно-меморіальному музеї Панаса Мирного (2017). Регулярними є звітні експозиції з «Пленеру» з навчальних дисциплін «Композиція», «Живопис», «Рисунок», «Художньо-прикладна графіка».

Підсумки першого етапу Всеукраїнської студентської олімпіади з живопису.Доцент Ю.О. Самойленко та переможці Рудописов Євген (І місце), Герцунь Іван (ІІ місце), Макуха Анастасія (ІІІ місце).

НАУКОВА РОБОТА ВИКЛАДАЧІВ КАФЕДРИ ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВА

     Викладачі кафедри працюють над науковою темою «Теорія і методика формування художньої культури особистості на різних етапах її розвитку» в межах якої здійснюються дослідження, результати яких відбиваються у змісті докторських і кандидатських дисертацій, магістерських робіт, наукових та навчально-методичних посібників. Це питання підготовки майбутнього вчителя образотворчого мистецтва до використання креативних освітніх технологій у майбутній професійно-творчій діяльності, художньо-естетичного розвитку учнів засобами народного мистецтва, роботи в спеціалізованих закладах позашкільної художньої освіти, викладання образотворчого мистецтва в умовах полікультурного суспільства.
    Результатом наукових досліджень викладачів кафедри став захист кандидатських дисертацій зі спеціальностей 13.00.04 – теорія та методика професійної освіти: у 1996 році–«Формування базових знань з кольорознавства в учителів початкових класів» (Л.В. Бичкова), 2007 року – «Художній розпис у змісті професійної підготовки майбутнього вчителя образотворчого мистецтва» (Ю.А. Мохірєва), у 2013 році «Проектування навчального процесу засобами інформаційних технологій у фаховій підготовці майбутніх учителів образотворчого мистецтва» (Т.В. Батієвська) та 13.00.02 – теорія та методика навчання образотворчого мистецтва: у 2002 році – «Формування творчої активності молодших школярів засобами української народної іграшки» (Т.В. Саєнко (Коваленко)); 2004 року – «Формування творчого мислення майбутніх учителів образотворчого мистецтва у процесі вивчення основ композиції» (О.О. Кайдановська); 2005 – «Методика формування базових знань та вмінь з образотворчого мистецтва в майбутніх учителів початкових класів» (І.М. Мужикова).
    На часі актуальними для викладачіввипускової кафедри є такі проблеми: вивчення актуальних мистецьких проблем та художніх традицій Полтави ХVІІІ-ХХ століття (А.Є. Чорнощоков), методика вивчення зі студентами і школярами історії українського мистецтва та мистецтва полтавського розпису (Ю.А. Мохірєва), теоретико-методичні основи навчання образотворчого мистецтва у спеціальних художніх і загальноосвітніх навчальних закладах (І.М. Мужикова), наукові основи професійної освіти майбутніх учителів та викладачів мистецьких дисциплін в умовах полікультурного суспільства (Т.В. Саєнко), педагогічні аспекти виконання живописних творів (О.К. Тарасенко). Сферою наукових інтересів В.С.Бабенка є коло культурознавчих проблем; О.О. Бабенко досліджує традиції килимарства на Полтавщині; Т.В. Батієвська опановує шляхи впровадження комп’ютерних технологій у мистецьку освіту; О.М. Кушніренко спрямовує наукові пошуки у процес навчання декоративно-ужиткового мистецтва майбутніх педагогів; О.О. Перепелиця пов’язала свою наукову роботу із вивченням педагогічного потенціалу графічної ілюстрації.
    Наукові пошуки викладачів кафедри знайшли відображення в інноваційних дисциплінах упроваджених у навчальний процес: «Килимарство» (О.О.Бабенко), «Педагогічне кольорознавство» та «Колористична культура» (Л.В. Бичкова), «Розпис», «Живописний твір в матеріалі» (Ю.А.Мохірєва), «Методика організації образотворчої діяльності у позашкільних закладах», «Теорія і методика спеціальної образотворчої освіти» та «Методика викладання образотворчих дисциплін у вищій школі» (І.М. Мужикова), «Народне мистецтво країн світу» та «Декораційне мистецтво» (О.М. Кушніренко), «Лялькарство» (Т.В. Саєнко), «Психологія мистецтва» (Т.Ф. Рибас).
    Доцент кафедри Ю.О. Самойленко (2010) став першим лауреатом премії імені Миколи Ярошенка у номінації «Громадська діяльність», викладачі Ю.А. Мохірєва (2011), І.М. Мужикова (2012), В.С. Бабенко (2016) – лауреатами премії імені Миколи Ярошенка у номінації «За наукові дослідження». О.О. Бабенко у 2014 році став лауреатом Всеукраїнської премії імені Катерини Білокур за визначні твори традиційного народного мистецтва.
    Важливе місце в науковій роботі кафедри посідає проведення науково-практичних конференцій, присвячених проблемам художньо- педагогічної освіти.
    Кафедрою образотворчого мистецтва на базі ПНПУ імені В.Г. Короленка спільно з Інститутом педагогічної освіти і освіти дорослих НАПН України, Полтавською обласною організацією Національної спілки художників України, ПХМ (галерея мистецтв) імені Миколи Ярошенка було проведено 6 науково-практичних конференцій:
• всеукраїнська науково-практична конференція «Проблеми естетичного виховання та художньої освіти в системі професійної підготовки вчителів» (17 – 19 травня 1995 р.);
• всеукраїнська науково-практична конференція «Українська нитка в мистецтві килимарства, ткацтва, вишивки» (19 – 20 березня 1998 р.); • всеукраїнська науково-практична конференція «Проблеми ревалоризації феномена української народної іграшки у сучасних культурно-освітніх умовах» (16 – 17 квітня 2003 р.);
• міжнародна науково-практична конференція «Актуальні аспекти модернізації художньо-педагогічної освіти» (21 – 22 квітня 2005 р.);
•всеукраїнська науково-практична конференція «Образотворче мистецтво у контексті сучасності» (26 – 27 квітня 2007 р.);
• всеукраїнська науково-практична конференція «Мистецтво в реаліях сучасної освіти» (22 – 23 квітня 2010 р.).
    Результати цих конференцій опубліковано у часописах та збірниках наукових праць:
1. Постметодика. Іграшка у школі. – 2003. – № 5-6 (51-52).
2. Проблеми ревалоризації феномена української народної іграшки у сучасних культурно-освітніх умовах: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції 16-17 квітня 2003 року, м. Полтава. – Полтава: ПДПУ, 2004. 178 с.
3. Імідж сучасного педагога. Перспективи художньо-педагогічної освіти. – 2006 – №5-6 (64-65).
4. Образотворче мистецтво у контексті сучасності: Збірник наукових праць. – Полтава: ПДПУ, 2008. – 127 с.
5. Мистецтво в реаліях сучасної освіти: Збірник наукових праць за матеріалами Всеукраїнської науково-практичної конференції, 22-23 квітня 2010 р., м. Полтава / М-во освіти і науки України, Полтавський національний педагогічний університет імені В.Г.Короленка . – Полтава, 2010. – 367 с.
    Традиційними є щорічні науково-методичні семінари кафедри, присвячені питанням мистецької освіти та художньої творчості: «Традиції і новаторство у народному мистецтві Полтавщини», «Український народний костюм у сучасних культурно-освітніх умовах», «Актуальні аспекти організації позашкільної декоративно-ужиткової діяльності», «Українське лялькарство: історія, традиції, сучасність», «Художні традиції Полтавщини та мистецька освіта», «Мистецько-педагогічні традиції кафедри образотворчого мистецтва», «Мистецька освіта: традиції, реалії, перспективи».
    У 2013 році започатковано проведення щорічного всеукраїнського науково-практичного семінару «Мистецтво в реаліях сучасної освіти».
    Підручники, посібники, наукові та навчально-методичні праці викладачів кафедри образотворчого мистецтва:
1. Бабенко В.С. Логіка культури. Елементи введення в культурознавство. – Полтава: Видавнича група "Культуросфера", 2010. – 520 с.
2. Бабенко В.С. Полтава: туристичний нарис/ В.С. Бабенко, С.В. Говоров – Полтава: ФОП Говоров С.В., 2015 – 112 с.
3. Бабенко О.О, Килимарі Полтавщини: Надія Бабенко: Матеріали для самопідготовки з дисципліни «Килимарство» для напрямку підготовки 6.020205 – Образотворче мистецтво / О.О. Бабенко, Д.М. Бичкова, Л.М. Коваленко. – Полтава: ПНПУ, 2015. – 134 с.
4. Бичкова Л.В. Колористична культура античного світу: Навчально-методичний посібник. – К.: Вища школа, 2008. – 135 с.: іл. (Лист МОН України №1-4/18-Г- 82 від 14.01.08)
5. Бичкова Л.В., Литвиненко Н.С. Кольорознавство. Частина ІІІ. Теорія кольорової гармонії: Методичний посібник для спеціальності 2121 "Педагогіка та методика початкового навчання з додатковою спеціальністю учитель образотворчого мистецтва". – Полтава, 1990. – 48 с.
6. Виконання та захист бакалаврських, дипломних і магістерських кваліфікаційних робіт з напряму підготовки 6.020205, спеціальності 7.02020501, 8.02020501 – Образотворче мистецтво: Методичні рекомендації для студентів / Укладачі: Л.В.Бичкова, І.М.Мужикова, Н.М.Савельєва – Полтава, 2013. – 42 с.
7. Декоративно-ужиткове мистецтво. 1-12 класи: Програма курсу за вибором / Л.В. Бичкова, О.М. Кушніренко // Програми факультативів та курсів за вибором для спеціалізованих загальноосвітніх шкіл художнього профілю / Упоряд. О.В. Корнілова, О.В. Гайдамака. – Х.: Видавництво "Ранок", 2009. – 340 с. – С. 4 – 82. Лист МОН України № 1/11 – 720 від13.03.2008
8. Історія зарубіжного мистецтва: Тестові завдання для підсумкового контролю для студентів напряму підготовки 6.020205 Образотворче мистецтво / Укладач І.М. Мужикова. – Полтава , 2012. – 88 с.
9. Колористична культура: Тести з навчальної дисципліни / Л.В. Бичкова, І.М. Мужикова – Полтава, ПНПУ, 2012. – 70 с.
10. Кушніренко О.М. «Писанкарство». Навчально-методичний посібник для студентів напряму підготовки 6.020205 Образотворче мистецтво/ О.М.Кушніренко. – Полтава, ПНПУ, 2015. – 56 с.
11. Ломов С.П., Рыбас Н.И. Методика преподавания изобразительного искусства / Программы пед. ин-тов для спец. "Педагогика и методика начального обучения" с дополнительной спец. "изобразительное искусство".- М., 1990. – С. – 1-18.
12. Методичні рекомендації для самостійної роботи студентів заочної форми навчання з «Рисунку» для напряму підготовки: 6.020205 – образотворче мистецтво / Укладач Ю.О. Самойленко – Полтава, 2012. – 26 с.
13. Мохірєва Ю.А. Збірник тестів з історії українського образотворчого мистецтва. - Полтава : ПНПУ, 2012. – 80 с.
14. Мохірєва Ю.А. Розпис [збірник текстів лекцій курсу «Розпис» для спеціальності 6.020205 – Образотворче мистецтво]Полтава : ПНПУ, 2012. – 60 с.
15. Мохірєва Ю.А. Цей мальований світ: Навчально-методичний посібник. – П. – К.: Афіша, 2003. – 48 с. 16. Мохірєва Ю.А. «Розпис». Навчально-методичний посібник для студентів напряму підготовки 6.020205 Образотворче мистецтво/ Ю.А. Мохірєва.– Полтава, ПНПУ, 2015. – 60 с.
17. Мужикова І.М. Методика викладання образотворчого мистецтва: Методичні рекомендації. – Полтава: ПДПУ, 2004. – 42 с
18. Мужикова І.М. Тестові завдання для модульного та підсумкового контролю з курсу «Методика викладання образотворчої діяльності». Для напряму підготовки 6.020205 – Образотворче мистецтво / І.М. Мужикова. – Полтава, 2015. – 56 с.
19. Мужикова Ірина. Методика навчання образотворчого мистецтва: курс лекцій / І.М. Мужикова. – Полтава: ПНПУ, 2017. – 112 с.
20. Перепелиця О.О. «Композиція». Методичні рекомендації щодо виконання лабораторних занять та завдань для самостійної роботи студентів напряму підготовки 6.020205 Образотворче мистецтво/ Укл. асист. О.О. Перепелиця – Полтава: ПНПУ, 2015. -27 с.
21. Полтава: Історико-архітектурний нарис / Бабенко В.С., Безверхній О.В., Бочарова С.І. та ін.; укл. Бабенко В.С. – Полтава: ФОП Говоров С.В., 2009. – 320 с.
22. Програми з дисциплін образотворчого циклу для спеціальності 030800 "Педагогіка і методика початкового навчання та образотворче мистецтво. – Полтава, 1994. – 140 с.
23. Руденко Т.Я. Теорія культури (онтологія і феноменологія) // Інструктивно-методичні матеріали [для студентів псих.-пед. ф-ту] – Полтава : ПДПУ імені В. Г. Короленка, 2007. – 59 с.
24. Саєнко Т.В., Федоренко С.В. Формування творчої активності учнів молодшого шкільного віку на заняттях трудового навчання та художньої праці: Методичний посібник для вчителів трудового навчання, художньої праці, образотворчого мистецтва, студентів педагогічних університетів. – Полтава: ПДПУ, 2008. – 143 с.
25. Тарасенко О.К. Методичні вказівки до виконання самостійної роботи на тему: «Автопортрет» із дисципліни «Живопис» для студентів напряму підготовки 6.020205 Образотворче мистецтво/ Укл. доц. О.К. Тарасенко. – Полтава: ПНПУ, 2015. – 16 с.
26. Українське декоративно-прикладне мистецтво: колективна монографія / В. Бабенко, Т. Батієвська, Н. Дігтяр, О. Кушніренко, Ю. Мохірєва, Т. Саєнко. – Полтава: ПНПУ, 2016. – 270 с.
27. Mohiryeva Yulia Preparation of the future teacher of fine arts to the feeling of cultural and family identity / Mohiryeva Yulia // Obraz rodzinу i szkoly i ujeciu interdyscyplinar-nym. – Naukowe Wydawnictwo Piotrkowskie przy Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, 2016. – C. 381-398.